| Specification | Value |
|---|---|
| End Rise | 11-1/2" |
| Center Width | 10" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled |
| Material | Steel |
| Base Color | Silver |
| Rise | 13-1/2" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 38-3/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Dimpled |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 13" |
| Color/Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire applications
- For use with most '99+ Harley-Davidson controls and master cylinders
- Special risers required for all bars
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver