| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Width | 30-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Big Buffalo / Chopper / T-Bar |
| Finish | Gloss |
| End Rise | 11-1/4" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Pre-Drilled / Accepts Heated Grips |
| Style | Dimpled |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 4" |
| Base Color | Black |
- Handlebars for the "biggest fattest" look
- Custom bends for the ultimate in comfort
- Designed for use with 96 and newer style controls and master cylinders
- Optional gauge mounts are available separately
- For use with most '99+ Harley-Davidson models
- Made in the U.S.A.
- Accepts heated grips and hydraulic clutch
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black