| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Knurled Center / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| End Rise | 57,2 mm (2-1/4") |
| Rise | 2-1/4" |
| Base Color | Black |
| Center Width | 11" |
| Height | 2-1/4" |
| Units | Each |
| Width | 33-3/4" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Buffalo / Beach Bar |
| Material | Steel |
| Clamping Diameter | 1" |
| Finish | Gloss |
| Pullback/Sweep | 16" |
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept Harley-Davidson OEM heated grips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008-2021 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black