| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 3" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Internal Wiring |
| Finish | Chrome |
| Center Width | 9-1/2" |
| Height | 3" |
| Units | Each |
| Pullback/Sweep | 15" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Beach Bar / Buffalo |
| Width | 35-1/2" |
| Base Color | Silver |
| End Rise | 76,2 mm (3") |
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept Harley-Davidson OEM heated grips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2008-2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver