| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Type | Conventional |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Volts | 12 V |
| Weight | 4.75 lb |
| Width | 3" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Height | 5-1/4" |
| Length | 5-3/8" |
| Units | Kit |
- Drag Specialties Conventional batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM batteries
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1970-1978 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1971-1978 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black