| Specification | Value |
|---|---|
| Acid | Includes Acid Pack |
| Product Name | Battery |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 6-3/8" |
| Length | 7-15/16" |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Type | Conventional |
| Weight | 14.75 lb |
| Width | 5-1/8" |
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Volts | 12 V |
- Drag Specialties Conventional batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM batteries
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1965-1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1972-1978 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1967-1971 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1978, 1979, 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1981-1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black