| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 8-7/16" |
| Units | Kit |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Product Name | Battery |
| Width | 3-5/16" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Weight | 7.5 lb |
| Type | Conventional |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Length | 4-1/2" |
| Negative Terminal Location | Left Front |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Volts | 6 V |
- Drag Specialties Conventional batteries are built to the same exacting specifications and quality-control standards as OEM batteries
- Rugged and provide more cranking power over standard batteries
- Lead calcium alloy reduces water loss and service by 66% compared to standard batteries
- Includes anti-sulfation chemical formulated to reduce sulfate crystal buildup on the battery plates
- Reduces self-discharge for longer time between charges
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1953-1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1944, 1945, 1946, 1947, 1949, 1950, 1951, 1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1949, 1950, 1951, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1941-1947 | Harley-Davidson | Knucklehead FL |
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black