| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback | 0" |
| Units | Pair |
| Product Name | Riser |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Material | Billet Aluminum |
| Model | Buffalo |
| Style | Straight |
| Color/Finish | Chrome |
| Rise | 3" |
| Type | Handlebar |
- Risers are machined from billet aluminum
- Fit any handlebars that have a 1" diameter in the clamping area, and have 1-1/4" riser diameter to compliment the style of 1-1/4" diameter handlebars
- Accepts Buffalo handlebar clamps or OEM-style handlebar clamps with offset mounting holes
- Pullback risers have 1" of pullback
- All risers use 1/2"-13 riser bolts; available separately
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver