| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Center Jack |
| Color/Finish | Black / Gray |
| Lift Control | Hex Drive |
| Platform Length | 15" |
| Maximum Height | 14-1/2" |
| Platform Width | 5" |
| Lift Method | Manual |
| Type | Narrow |
- Durable rubber top pad protects the motorcycle and prevents slipping when raising or lowering the jack
- Sturdy, yet affordable scissor jack for lifting motorcycles for service or cleaning
- Strong enough to lift an entire motorcycle
- Large footprint makes the jack stable
- Lowered height of 3-1/2"
- Do not use air or electric impact guns to raise and lower the jack
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black