| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 20" / 50.8 cm |
| Tank Capacity | 11.4 liter / 3 US gal. |
| Type | Custom Tank |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Product Name | Gas Tank |
| Base Color | Silver |
| Features | Left Fuel Tank Outlet / Tunnel Depth 3" |
| Width | 11" / 28 cm |
| Cap Style | Vented |
| Color/Finish | Raw |
| Material | Steel |
| Style | Diamond |
| Application | Carbureted |
| Units | Each |
| Fuel Tank Outlet Size | 22 mm |
| Riding Style | Street |
- Steel gas tanks feature TIG-welded construction
- Chrome mounting hardware included
- Tunnel is 3" deep
- Mounting tabs measure approximately 23" center-to-center
- Use L'96-'20 vented gas cap (sold separately).
- Requires sealing prior to use.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver