| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Bob'd |
| Straight Line Length | 27-3/4" |
| Fender Width | 7-1/4" |
| Style | Fatbob |
| Finish | Unfinished |
| Color/Finish | Unfinished |
| Contour Length | 30-1/2" |
| Material | Steel |
| Features | with Holes |
| Inside Mounting Width | 7-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Height | 5" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Fender |
| Units | Each |
- Raw steel finish
- Inside width approximately 7-1/4"
- Available pre-drilled for OEM fender struts or undrilled for custom applications
- Includes taillight/license mount
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1994-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1994-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1994-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999-2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- MAP:
- Yes