| Specification | Value |
|---|---|
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Features | Knurled Center / Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled |
| Height | 12" |
| Units | Each |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Center Width | 7-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Rise | 12" |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Width | 35-3/4" |
| End Rise | 12" |
- Designed specifically as a direct bolt-on upgrade for Road Glide models
- Bars include black control clamps to replace the "oversize" OEM clamps
- Knurled for extra grip in the riser area
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips.
- Works with stock controls.
- Accommodates Throttle-By-Wire (TBW) or cable throttle controls.
- Do not need to remove stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver