| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Slotted / Accepts Heated Grips / Knurled Center / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire |
| End Rise | 16" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 38-1/4" |
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 13" |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 16" |
| Center Width | 12-1/4" |
| Rise | 16" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
- Seamless steel tubing
- Knurled and slotted for internal wiring
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver