| Specification | Value |
|---|---|
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Buffalo / Drag |
| Base Color | Silver |
| Features | Knurled Center / Slotted / For Hydraulic Clutch / Notched for Throttle-By-Wire |
| Units | Each |
| Rise | 0" |
| Width | 30" |
| Finish | Chrome |
| Style | Standard |
| Material | Steel |
| Clamping Width | 5-1/4" |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 6" |
- The ultimate 1-1/4" diameter handlebar, designed for maximum comfort
- 1" diameter in clamping area
- Slotted and notched for Throttle-By-Wire options
- Standard bars have 3-1/2" on-center knurling to prevent movement
- Made in the U.S.A.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Compatible with hydraulic clutch controls.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver