| Specification | Value |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Volts | 12 V |
| Weight | 13.3 lb |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Height | 6-1/2" |
| Length | 8-1/8" |
| Model | Conventional |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Width | 5-1/4" |
| Battery Capacity | 28 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 2.8 A |
| Acid | Shipped Dry |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left |
| Positive Terminal Location | Left Post |
- Specifically designed for high-performance engines that need extra cranking power
- Superior engineering features include a radial grid design for maximum cranking amps
- Feature brass spacers, stainless steel nuts, bolts and star washers
- High vibration resistance
- Acid not included.
- Not spill-proof design.
- Should be charged once a month when not in service.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1965-1980 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1981-1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1978, 1979, 1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes