| Specification | Value |
|---|---|
| Type | AGM Maintenance Free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Length | 6" |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Riding Style | Street |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Model | YTX |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | - |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Acid | Factory Activated |
| Units | Each |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 5-3/4" |
| Volts | 12 V |
| Weight | 10.1 lb |
- Specifically designed for high-performance engines that need extra cranking power
- Superior engineering features include a grid design for maximum cranking amps
- High vibration resistance
- Feature brass spacers, stainless steel nuts, bolts and star washers
- Spill-proof, pre-filled, pre-charged, maintenance-free sealed designed
- Made in the USA
- Should be charged once a month when not in service.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2010-2021 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2021 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | XG750 Street 750 |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | XG500 Street 500 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2017-2020 | Harley-Davidson | XG750A Street Rod |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2009 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
- MAP:
- Yes