| Specification | Value |
|---|---|
| Tightening Method | Ratchet |
| Width | 1-1/2" |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks / Latch Hook |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Style | Ratchet |
- 6,000-lb. test nylon webbing
- Includes vinyl-coated safety hooks at both ends that will not come unhooked
- 1,500-lb. assembly strength
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black