| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Overall Seat Length | 22" |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Smooth |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | 3/4 |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 10" |
| Driver Seat Width | 11-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Lower position creates better rider position with improved styling
- Flexible urethane foam interior
- Includes mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2020 | Indian | Scout Bobber |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black