| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11" |
| Riding Style | Street |
| Fits Tank Size | 17 liter Tank (4.5 US gal.) / 9.55 liter Tank (2.1 US gal.) / 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Double Diamond |
| Driver Seat Length | 12" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Model | Cafe |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 20-1/4" |
- Café racer style seat with molded flexible polyurethane foam for maximum comfort and improved styling
- Automotive-grade vinyl covers
- 3/16 ABS thermoformed seat base with fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Not compatible with rear solos
- Seat mounts to the center hole in the fender
- Includes mounting hardware
- Made in U.S.A.
- Seats will fit with 2.1, 3.3, and 4.5 gallon tanks. Models with 2.1 and 3.3 tanks will have a gap between seat and tank.
- Not for '04-'09 XL models due to the location of the ECM.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2010-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black