| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 10" |
| Overall Seat Length | 26-1/2" |
| Type | Solo Seat |
| Driver Seat Width | 13" |
| Features | Extended Reach |
| Rear Seat Width | 5" |
| Riding Style | Street |
- The Extended Reach seat moves the rider up and back to accommodate individuals with a longer inseam
- Adds 4-1/2 of extra leg room up and back compared to the stock seat (may vary by model)
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded flexible urethane foam for maximum comfort
- 3/16 ABS thermoformed seat base with fully carpeted bottom finishes off the seat to protect paint
- Includes mounting hardware
- Made in U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black