| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Height | 7-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Features | Includes Storage Pouch |
| Material | Vinyl / Foam |
| Model | EZ Glide II |
| Width | 10" |
| Color/Finish | Black / Chrome |
| Product Name | Backrest |
| Units | Each |
| Decoration | Pillow |
| Style | Large |
| Thickness | 1" |
- Backrests features one lower detent that plugs into the seat and remains stationary, seat does not adjust up and down
- Chrome plated hardware that allows up to 2" of forward-rearward adjustment
- Can be used in either position
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black