| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome / Black |
| Material | Vinyl / Leather |
| Product Name | Backrest |
| Width | 9" |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Style | Small |
| Features | without Pouch / without Rain Cover |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Smooth |
| Height | 5-1/2" |
| Model | EZ Glide II |
| Thickness | 1-1/2" |
- The EZ Glide II pad system is positioned into the seat and does not adjust up or down
- Multiple detents with virtually no metal-to-metal contact for pad adjustment
- Pad adjusts up and down on the bar 2 and adjusts fore and aft 2
- All required hardware on pad
- Exposed hardware is polished with chrome finish; internal base is 14-gauge steel
- Backrests can be used in either driver or passenger position
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black