| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 21" |
| Type | Solo Seat |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 17" |
| Features | EZ Mount System / Standard / Backrest Receptacle / Solar Reflective |
| Product Name | Seat |
| Cover Material | Vinyl / Leather |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Flexible urethane foam interior for maximum comfort
- Lower rider 1/2" from stock seat
- Made in the USA
- Requires a 1/2" hole to be drilled in the fender.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1993 | Harley-Davidson | FXRS-SP Low Rider Sport |
| 1987-1994 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider Custom |
| 1983-1992 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1990-1993 | Harley-Davidson | FXRS-Conv Low Rider Sport Convertible |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR3 |
| 1993 | Harley-Davidson | Sport Glide FXRT |
| 1982, 1983, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1989, 1990, 1993 | Harley-Davidson | Low Rider FXRS |
| 1984 | Harley-Davidson | FXRDG Disc Glide |
| 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1991, 1992 | Harley-Davidson | FXRS Low Glide |
| 1985, 1987 | Harley-Davidson | FXRC Low Rider Chrome |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 2000 | Harley-Davidson | FXR4 |
| 1986 | Harley-Davidson | FXRD Sport Glide Grand Touring |
| 1999 | Harley-Davidson | FXR2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black