| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 13" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Features | EZ Mount System |
| Material | Vinyl / Leather |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black / Silver |
| Decoration | Scorpion Stitched |
| Driver Seat Width | 12" |
| Stitching | Silver Stitching |
| Type | Solo Seat |
| Overall Seat Length | 20" |
- EZ mount system for user-friendly mounting; no tools needed for seat installation or removal
- Seat covers the two seat fender studs for that low, clean look
- Molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Lowers rider up to 1" from stock seat depending on model
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2022 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black