| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 22-3/4" |
| Features | Solar Reflective / EZ Mount System |
| Driver Seat Width | 11" |
| Material | Leather / Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Stitching | Black Stitching |
| Color/Finish | Black |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- EZ mount system for user-friendly mounting; no tools needed for seat installation or removal
- Seat covers the two seat fender studs for that low, clean look
- Molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Lowers rider up to 1" from stock seat depending on model
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black