| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Features | EZ Mount System |
| Material | Leather / Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Stitching | Black Stitching |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12-1/4" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
- Features an internal rubber mount/stud system that allows for easy installation and removal
- Molded flexible urethan foam interior for maximum comfort and styling
- High-quality automotive-grade vinyl cover
- Seat is made more narrow up front
- No tools needed
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FXFBS Fat Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXFB Fat Bob 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black