| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Features | Forward Positioning / without Backrest / Solar Reflective |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 15" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Freedom |
| Material | Vinyl / Leather |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 13" |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Smooth |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 12-3/4" |
| Stitching | Black Stitching |
- Features 6" tall driver support with unique styling
- Moves driver forward 1" from stock
- The seating area is contoured for maximum comfort
- Narrow up from for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to the seat and instructions are included
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black