| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Seat Length | 27" |
| Cover Material | Vinyl |
| Decoration | Pillow |
| Rear Seat Width | 11" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 14" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Rear Seat Length | 10" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Flexible urethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Lower position creates better rider position with improved styling
- Seats can be used with or without driver backrest
- Seats accept optional EZ Glide II backrests, sold separately
- Include mounting hardware
- Made in the U.S.A.
- No backrest included
- Will not work with OEM backrests
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2008 | Victory | Arlen Ness Jackpot |
| 2011-2015 | Victory | Jackpot |
| 2009-2010 | Victory | Cory Ness Jackpot |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black