| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Vinyl |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 15" |
| Units | Each |
| Decoration | Pillow |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Flexible urethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Lower position creates better rider position with improved styling
- Seats can be used with or without driver backrest
- Seats accept optional EZ Glide II backrests, sold separately
- Include mounting hardware
- Made in the U.S.A.
- No backrest included
- Will not work with OEM backrests
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2012 | Victory | Kingpin |
| 2003-2012 | Victory | Vegas Jackpot Ness Signature Series |
| 2004-2012 | Victory | Kingpin Arlen Ness Signature Series |
| 2005-2017 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2012-2017 | Victory | High-Ball |
| 2003-2017 | Victory | Vegas |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black