| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Leather / Vinyl |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Rear Seat Length | 9" |
| Decoration | Mild Stitched |
| Features | Solar Reflective |
| Model | Low-Profile |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 10" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 27" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Seats' internal EZ Glide systems feature virtually no metal-to-metal contact with the backrest detent bars; bars are securely suspended in place using synthetic composites that virtually eliminate corrosion and wear
- Optional backrests feature solar-reflective leather cover and multiple detents with virtually no metal-to-metal contact for vertical and fore/aft pad adjustment (backrest is sold separately)
- Low-profile design with molded flexible urethane foam interior for improved seating position and maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, and fully carpeted bottom to protect paint
- All backrests can be used in either position
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2009-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black