| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Touring |
| Decoration | Double Diamond / Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17" |
| Type | One-Piece |
| Rear Seat Length | 13" |
| Driver Seat Width | 14-3/4" |
| Features | Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 32" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 11" |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, and fully carpeted bottom with rubber bumpers to protect paint
- Features a 5-1/2" tall driver support
- Seat geometry places rider 2" further back than the Drag Specialties Low-Profile Touring forward seat and up to 1/2" lower than stock seat
- Seat is made narrow up front for better leg clearance to ground contact
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2022 | Indian | Chief |
| 2022 | Indian | Super Chief Limited |
| 2017-2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2014-2022 | Indian | Chieftain |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2017-2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2015-2022 | Indian | Roadmaster |
| 2021-2022 | Indian | Roadmaster Limited |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2018-2021 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2014-2018 | Indian | Chief Classic |
| 2020-2022 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black