| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Rear Seat Width | 10" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Features | Solar Reflective / Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) / 17 liter Tank (4.5 US gal.) / 9.55 liter Tank (2.1 US gal.) |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Mild Stitched |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Overall Seat Length | 26" |
- Molded flexible polyurethane foam for maximum comfort
- 3/16 ABS thermoformed seat base with fully carpeted bottom finishes off the seat and to protect paint
- Automotive-grade vinyl covers
- Fits with all Drag and most HD sissy bars
- Include mounting hardware
- Made in U.S.A.
- Seats will fit with 2.1, 3.3, and 4.5 gallon tanks. Models with 2.1 and 3.3 gallon tanks will have a gap between seat and tank.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1986-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1986-1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1986, 1988, 1999, 2000, 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1982-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black