| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Decoration | Pillow Top |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 34-1/2" |
| Cover Material | Leather / Vinyl |
| Driver Seat Width | 15" |
| Model | Touring |
| Rear Seat Width | 15" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
- Features leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides
- Lower position creates better rider position
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- Seats can be used with or without driver backrest
- Will fit with OEM sissy bar
- Seats do not include mechanism or pad
- Seats are designed to be used with Victory's driver backrest frame mount and pad
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, and fully carpeted bottom with rubber bumpers to protect paint
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
- "The Convertible" backrest is not compatible with Victory applications.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2015 | Victory | Cross Country 8-Ball |
| 2010, 2011, 2012, 2014, 2015 | Victory | Cross Country Tour |
| 2010-2014 | Victory | Cross Roads Custom |
| 2010-2015 | Victory | Cross Country 106 |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads Classic LE |
| 2010-2015 | Victory | Cross Country |
| 2010-2013 | Victory | Cross Country 8-Ball |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads 8-Ball |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads Classic |
| 2010-2015 | Victory | Cross Roads 106 |
| 2013 | Victory | Zach Ness Cross Country |
| 2014 | Victory | Ness Cross Country |
| 2011-2012 | Victory | Cory Ness Cross Country |
| 2013 | Victory | Cory Ness Cross Country Tour |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black