| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Vinyl / Leather |
| Decoration | Diamond |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 18" |
| Driver Seat Width | 13-3/4" |
| Features | Solar Reflective |
| Model | Low-Profile |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Lower position creates better rider position with improved styling
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2012 | Victory | Kingpin |
| 2005-2017 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2012-2017 | Victory | High-Ball |
| 2003-2017 | Victory | Vegas |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black