| Specification | Value |
|---|---|
| Cover Material | Vinyl / Leather |
| Driver Seat Length | 14" |
| Type | Solo Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 10" |
| Features | Solar Reflective |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Model | Low |
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on sides
- Molded polyurethane foam, 3/16" ABS thermoformed seat base
- Fully carpeted bottom to protect paint
- New lower profile and improved fit
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black