| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 12" |
| Model | Predator III |
| Rear Seat Width | 9" |
| Units | Each |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Overall Seat Length | 29" |
- The Performance Predator features tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Vinyl is automotive-grade
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16 ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to seat
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black