| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 13" |
| Features | Solar Reflective / Fits Stock Tank |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Leather / Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Predator |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Type | 2-Up Seat |
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25° for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Molded polyurethane foam
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black