| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Solar Reflective / without Backrest |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Vinyl |
| Overall Seat Length | 29" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Predator III |
| Riding Style | Street |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Width | 9" |
| Stitching | Black Stitching |
- The Performance Predator features tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Vinyl is automotive-grade
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16 ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to seat
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black