| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl / Leather |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Predator |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Double Diamond |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 9" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Overall Seat Length | 29" |
- The Performance Predator features tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Vinyl is automotive-grade
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16 ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware is fastened to seat
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020-2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black