| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12" |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 9" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Rear Seat Length | 11-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator |
| Decoration | Smooth |
| Overall Seat Length | 30-3/4" |
- High quality automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1999-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black