| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware / Solar Reflective |
| Material | Leather / Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 12" |
| Model | Predator III |
| Rear Seat Width | 9" |
| Decoration | Smooth |
- Contoured seating area for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- High quality automotive grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam interior
- Rubber Bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Includes all mounting hardware
- Made in USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black