| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Double Diamond |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Rear Seat Length | 9-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Overall Seat Length | 26-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black