| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Red / Black |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Double Diamond / Red Stitching |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 32" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Model | Predator III |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Driver Seat Length | 16-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- Fits with most sissy bars
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2018 | Indian | Chief |
| 2014-2022 | Indian | Chieftain |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2017-2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2016-2020 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2015-2022 | Indian | Roadmaster |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black