| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Product Name | Seat |
| Overall Seat Length | 31-3/4" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Color/Finish | Black / Silver |
| Decoration | Double Diamond |
| Rear Seat Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 16-1/4" |
| Model | Predator |
| Rear Seat Length | 13" |
| Stitching | Silver Stitching |
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1999-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRSE3 Screamin Eagle Road King |
| 1999-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRSEI2 Screamin Eagle Road King 2 |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRSEI Screamin Eagle Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black