| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Silver |
| Driver Seat Width | 11-1/4" |
| Decoration | Double Diamond |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Model | Predator |
| Riding Style | Street |
| Type | One-Piece |
| Material | Vinyl |
| Stitching | Silver Stitching |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996-1998 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | Wide Glide EFI FXDWGI |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black