| Specification | Value |
|---|---|
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Rear Seat Length | 13" |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Model | Predator |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Double Diamond |
| Color/Finish | Black / Silver |
| Overall Seat Length | 30" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Silver Stitching |
| Type | One-Piece |
- Automotive-grade vinyl cover
- Molded polyurethane foam for comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Seat is made narrow up front for better leg clearance
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black