| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Black Stitching / Double Diamond |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 32" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 7-1/4" |
| Cover Material | Vinyl |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Features | Forward Positioning |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator III |
| Riding Style | Street |
- High quality automotive-grade vinyl
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit, with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint
- New Predator III features unique styling and a 6-1/2 tall back for support
- Seat is made narrow up front for better leg clearance to ground contact
- This seat moves the rider forward 1" and lower 1/2" compared to the factory seat
- Seat geometry is 2" further forward than the standard seat
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2018 | Indian | Chief |
| 2014-2022 | Indian | Chieftain |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2017-2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2014-2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2016-2020 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2017-2022 | Indian | Roadmaster |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2014-2018 | Indian | Chief Classic |
| 2017, 2018, 2020, 2021, 2022 | Indian | Chieftain Elite |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black