| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 12" |
| Rear Seat Width | 5" |
| Color/Finish | Black |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Features | Solar Reflective / Low Profile |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Leather / Vinyl |
| Overall Seat Length | 31-3/4" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Predator |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom to protect paint
- Fits all Drag and most H-D sissy bars
- 1" lower than stock (unless noted)
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black