| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Length | 10-3/4" |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Carbon Fiber Stitched |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl / Leather |
| Overall Seat Length | 26-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Width | 12" |
| Model | Predator |
| Features | Fits Stock Tank |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, this means higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- Rubber bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Include all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2014 | Victory | Hammer |
| 2005-2014 | Victory | Hammer 8-Ball |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black