| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Decoration | Flame Stitched |
| Driver Seat Width | 12" |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Leather / Vinyl |
| Features | No Backrest Receptacle / Fits Stock Tank |
| Product Name | Seat |
| Overall Seat Length | 29" |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Model | Predator |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Units | Each |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, this means higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- Rubber bumpers and fully carpeted bottom to protect paint
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Include all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2012 | Victory | Kingpin |
| 2005-2017 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2012-2017 | Victory | High-Ball |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2016, 2017 | Victory | Vegas |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black